Autenticitatea acestui produs este garantată de politica noastră de returnare și rambursare fără complicații. Detalii
Prezentare generală
- 200 mg de ibuprofen
- 38 mg citrat de difenhidramină
- analgezice (AINS)
- somnifer pe timp de noapte
Utilizări: Pentru ameliorarea insomniei ocazionale asociate cu dureri minore. Vă ajută să adormiți și să rămâneți adormiți.
Specificații
- Data primei adăugări: 07.2023
-
Greutate la livrare:
0,09 kg
- Codul produsului: AIL-16443
- UPC: 305730164436
- Cantitate per pachet: 120 buc.
- Dimensiuni: 11 x 6,1 x 6,1 cm , 0,09 kg
Recomandări de utilizare
- Nu luați mai mult decât este indicat
- Adulți și copii cu vârsta de 12 ani și peste: luați 2 capsule înainte de culcare
- Nu luați mai mult de 2 capsule în 24 de ore
Alte ingrediente
| informații despre medicamente | |
| Ingrediente active (în fiecare comprimat) | În scopuri |
| citrat de difenhidramină, 38 mg | Somnifere pe timp de noapte |
| 200 mg de ibuprofen (AINS)* | analgezice |
| *medicament antiinflamator nesteroidian | |
| ingrediente inactive | |
| Stearat de calciu, ceară de carnauba, dioxid de siliciu coloidal, amidon de porumb, croscarmeloză sodică, FD&C albastru nr. 2 Lac de aluminiu, gliceril dibeenat, hipromeloză, lactoză monohidrat, celuloză microcristalină, cerneală farmaceutică, polidextroză, polietilen glicol, amidon pregelatinizat, laurilsulfat de sodiu, amidon glicolat de sodiu, acid stearic, dioxid de titan. | |
Avertismente
Alertă privind alergii: Ibuprofenul poate provoca o reacție alergică severă, în special la persoanele alergice la aspirină. Simptomele pot include:
- urticarie
- Umflarea feței
- Astm bronșic
- șoc
- Înroșirea pielii
- erupții cutanate
- vezicule
Dacă apare o reacție alergică, opriți utilizarea și consultați imediat un medic.
Avertisment privind sângerările gastrice: Acest produs conține un AINS care poate provoca hemoragii gastrice sever. Șansele sunt mai mari dacă:
- aveți cel puțin 60 de ani;
- ați avut ulcere gastrice sau probleme de sângerare;
- Luați un medicament anticoagulant sau steroizi
- Luați alte medicamente care conțin AINS eliberată sau eliberată fără rețetă [aspirină, ibuprofen, naproxen sau altele]
- Consumați cel puțin trei băuturi alcoolice în fiecare zi în timp ce utilizați acest produs
- Luați mai mult sau pentru o perioadă mai lungă de timp decât este recomandat
Avertismente privind atacul de cord și accident vascular cerebral: AINS, cu excepția aspirinei, cresc riscul de atac de cord, insuficiență cardiacă și accident vascular cerebral. Acestea pot fi fatale. Riscul este mai mare dacă utilizați mai mult decât prescripții sau pentru un timp mai lung decât prescris.
Nu utilizați
- dacă ați avut vreodată o reacție alergică la orice alt analgezic/medicamente care reduce febra
- Cu excepția cazului în care aveți timp pentru o noapte întreagă de somn
- La copiii cu vârsta sub 12 ani
- Chiar înainte sau după o intervenție chirurgicală pe inimă.
- împreună cu orice alt produs care conține difenhidramină, chiar și cu un produs care conține difenhidramină
- dacă aveți insomnii fără durere
Întrebați medicul înainte de utilizare dacă
- în cazul dvs. se aplică avertismentul privind sângerările gastrice
- dacă aveți probleme sau reacții adverse grave în urma administrării de analgezice sau de reducere a febrei
- aveți în antecedente probleme cu stomacul, cum ar fi arsuri în piept
- aveți tensiune arterială crescută, boli de inimă, ciroză hepatică, boli de rinichi, astm bronșic sau ați avut un accident vascular cerebral;
- luați un diuretic
- dacă aveți o problemă cu respirația, cum ar fi emfizem sau bronșită cronică
- dacă aveți glaucom
- aveți probleme cu urinarea din cauza măririi glandei prostatei
Întrebați medicul sau farmacistul înainte de utilizare dacă este acest produs
- să luați sedative, tranchilizante sau orice alt somnifer
- aflate sub îngrijirea unui medic de orice boală care persistă
- luați orice alte antihistaminice
- luați aspirină pentru atac de cord sau accident vascular cerebral, deoarece ibuprofenul poate reduce beneficiile aspirinei
- luați orice alt medicament
atunci când utilizați acest produs
- va apărea somnolență
- evitați băuturile alcoolice
- nu conduceți un autovehicul și nu folosiți utilaje
- luați cu alimente sau lapte dacă apar tulburări gastrice
Nu mai utilizați și întrebați un medic dacă
- Aveți oricare dintre următoarele semne de sângerare gastrică: vărsături cu sânge, scaune cu sânge sau de culoare închisă la culoare, dureri de stomac care nu se ameliorează
- Aveți simptome de probleme cardiace sau de accident vascular cerebral: durere în piept, probleme de respirație, slăbiciune la o parte sau la o parte a corpului, probleme de vorbire, inflamație a picioarelor
- durerea se agravează sau durează mai mult de 10 zile
- Insomnia persistă în mod continuu mai mult de 2 săptămâni. Insomnia poate fi un simptom al unei boli grave de bază.
- Există roșeață sau umflături în zona dureroasă
- Apare orice simptome noi
Dacă sunteți însărcinată sau alăptați, întrebați un profesionist din domeniul sănătății înainte de utilizare. Este deosebit de important să nu utilizați ibuprofenul în săptămânile 20 sau mai târziu de sarcină, cu excepția cazului în care un medic vă solicită acest lucru, deoarece ibuprofenul poate provoca probleme la făt sau complicații în timpul nașterii.
A nu se lăsa la îndemâna copiilor. În caz de supradozaj, solicitați imediat asistență medicală sau contactați un Centru de Control al Intoxicațiilor.
- Citiți toate avertismentele și instrucțiunile înainte de utilizare. A păstra cutia de carton.
- A se păstra la 20-25 ℃
- Evitați căldura excesivă peste 40 ℃ (104 °F).
- Nu utilizați produsul dacă sigiliul de sub capacul flaconului intitulat "sigilat pentru protecție dvs.” este rupt sau lipsește.
Cu toate că iHerb se străduiește să asigure acuratețea imaginilor și a informațiilor despre produse, este posibil ca unele modificări aduse ambalajului și/sau ingredientelor în timpul procesului de fabricație să nu fie încă actualizate pe site-ul nostru. Deși uneori articolele sunt ambalate altfel, prospețimea este întotdeauna garantată. Vă recomandăm să citiți etichetele, avertismentele și instrucțiunile tuturor produselor înainte de utilizare și să nu vă bazați exclusiv pe informațiile furnizate de iHerb. Acest site web a fost tradus în mod automat pentru a veni în ajutorul clienților. iHerb nu susține și nu garantează că traducerile sunt complete sau lipsite de erori. iHerb nu este responsabil pentru erorile sau omisiunile de traducere.